DENSYTOMETRIA
Densytometria to badanie rentgenowskie, którego celem jest zmierzenie gęstości mineralnej kości. Jest ono niezbędne w diagnostyce osteoporozy – umożliwia lekarzowi ocenę ryzyka złamań oraz podjęcie decyzji odnośnie wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jest to również badanie służące do monitorowania skuteczności podjętej terapii.
PRZYCZYNY OSTEOPOROZY
Osteoporoza to choroba charakteryzująca się obniżoną gęstością mineralną kości i zwiększonym ryzykiem złamań. Poniżej przedstawiamy główne czynniki prowadzące do jej rozwoju.
- Czynniki genetyczne, takie jak historia rodzinna występowania tego schorzenia oraz złamań kości, predyspozycje genetyczne do niskiej gęstości kości.
- Starzenie się organizmu: wraz z wiekiem w naturalny sposób zmniejsza się gęstość kości, a także zdolność do regeneracji po złamaniach,
- Niedobory hormonalne: u kobiet po menopauzie spada ilość estrogenu a u mężczyzn po andropauzie – testosteronu, co również ma negatywny wpływ skład mineralny kości. Ponadto na osteoporozę mogą cierpieć osoby borykające się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, nadczynnością przytarczyc oraz nadmiarem kortyzolu (np. w zespole Cushinga).
- Niedobory żywieniowe: szczególnie witaminy D oraz wapnia, spowodowane błędami w codziennej diecie (np. niskie spożycie białka, brak suplementacji, dieta uboga w składniki odżywcze).
- Styl życia: brak aktywności fizycznej, a zwłaszcza ćwiczeń obciążających kości. Na wystąpienie osteoporozy może także wpływać nadmierne spożycie alkoholu oraz palenie tytoniu.
- Choroby przewlekłe: z osteoporozą skorelowane są takie schorzenia jak cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroby przewodu pokarmowego (np. celiakia) wpływające negatywnie na wchłanianie składników odżywczych.
- Leki: długotrwałe stosowanie leków przeciwpadaczkowych, glikokortykosteroidów, terapie stosowane w leczeniu raka piersi i prostaty (terapia antyestrogenowa lub antyandrogenowa).
Ponadto występują również inne czynniki ryzyka, takie jak:
- wczesna menopauza,
- długotrwały brak miesiączki,
- szczupła budowa ciała i niska masa,
- zaburzenia odżywiania: bulimia lub anoreksja.
Jeśli znajdują się Państwo w którejś z wymienionych grup ryzyka, powinniście poddać się badaniom densytometrycznym, aby móc rozpocząć działania profilaktyczne oraz terapeutyczne w celu utrzymania zdrowia kości.
DENSYTOMETRIA – PRZEBIEG BADANIA
Badanie densytometryczne jest kompletnie bezbolesne. Pacjent kładzie się na specjalnym stole diagnostycznym, a ramię urządzenia densytometrycznego znajduje się nad nim. Następnie wykonywana jest seria zdjęć rentgenowskich. Typowe obszary badania to bliższy koniec kości udowej (biodro) i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W niektórych przypadkach badane mogą być także kości przedramion.
WYNIKI BADANIA
Wyniki badania są przedstawiane za pomocą wskaźników, które zestawiają ze sobą takie parametry jak:
- gęstość kości osoby badanej,
- ze szczytową gęstością kości przeciętnej zdrowej osoby, mieszczącej się w przedziale wiekowym 25–40 lat (T-score)
- oraz gęstością osób w tym samym wieku co Pacjent (Z-score).
Interpretacja wyników pozwala lekarzowi na zdecydowanie o potencjalnym wdrożeniu stosownej terapii.
DENSYTOMETRIA – PODHALE
Jeśli mieszkasz na Podhalu i poszukujesz miejsca, gdzie wykonywana jest densytometria – zapraszamy do Tatrzańskiego Centrum Medycznego GalicaMed w Poroninie. W naszej placówce wykonają Państwo także standardowe badania RTG. Kontakt i zapisy: 18 263 70 77.