LECZENIE DEPRESJI
DEPRESJA
Depresja uznawana jest za wyjątkowo niebezpieczną i jedną z najczęściej diagnozowanych jednostek chorobowych na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia – World Health Organization – szacuje, że jest to również jedna z głównych przyczyn targnięcia się pacjentów na swoje życie. Jednocześnie jest to schorzenie często bagatelizowane nie tylko przez postronne osoby, ale również te, które doświadczają życia z dotkniętą nim osobą. Chorzy traktowani są niejednokrotnie jako postaci, które usiłują zwrócić na siebie uwagę, epatujące swoim smutkiem, użalające się nad sobą oraz wyolbrzymiające swój problem. Powoduje to, że wielokrotnie osoby chorujące na depresję nie decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Skutkiem bywają próby samodzielnego poradzenia sobie z własnym obniżonym samopoczuciem – np. poprzez sięganie po środki poprawiające choć chwilowo humor: alkohol czy środki psychoaktywne.
DEPRESJA – OBJAWY
Choroba ta wiąże się z szeregiem dolegliwości natury fizycznej (somatycznych), wśród których można wymienić przede wszystkim:
- bóle głowy,
- bezsenność,
- brak apetytu,
- bezsenność lub odwrotnie nadmierną senność,
- zaburzony rytm dnia i nocy,
- zaburzenia menstruacji,
- zanik libido,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- poczucie nadmiernego fizycznego zmęczenia.
Dodatkowo pojawiają się problemy psychiczne:
- obniżony nastrój,
- drażliwość,
- apatia,
- osłabienie koncentracji,
- napady irracjonalnego lęku,
- płaczliwość,
- poczucie braku perspektyw,
- niemożność zmobilizowania się do wykonania podstawowych życiowych czynności,
- myśli samobójcze,
- poczucie wypalenia zawodowego,
- brak samoakceptacji,
- niskie poczucie własnej wartości.
Rzecz jasna u chorego nie muszą wystąpić wszystkie z wymienionych dolegliwości. Dodatkowo, aby stwierdzić, że mamy do czynienia z depresją – muszą się one utrzymywać przez okres przynajmniej dwóch tygodni. Warto podkreślić, że chorobę tę może i powinien zdiagnozować lekarz. Tymczasem niestety często dochodzi do autodiagnozy, a co za tym idzie, nie jest wdrażane u chorego odpowiednie leczenie. Tymczasem podobne objawy mogą również wystąpić przy różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych niezwiązanych z depresją – np. po traumatycznych przeżyciach.
DEPRESJA – PRZYCZYNY
Niestety na ten moment nie dysponujemy odpowiedzią na pytanie o dokładne przyczyny tego schorzenia. Depresja może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, kobiety oraz mężczyzn. Coraz częściej diagnozowana jest także u młodszych dzieci. Uważa się, że wśród czynników mogących ją powodować znajdują się predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Życie w ciągłym napięciu i stresie, przeciążenie obowiązkami, trudności w relacjach, brak odpowiedniej higieny snu – wszystko to może przyczynić się do zachorowania. Wydaje się również, że jest to wyznacznik naszych czasów – choroba ta dotyka już około 300 mln osób na świecie.
Ostatnio depresję łączy się jednak coraz częściej z zaburzeniami… flory jelitowej. Możliwe jest zatem, że to, co jemy oraz jak jemy – byle co, w pośpiechu, bez zachowania odpowiedniego balansu – przyczynia się do wystąpienia choroby. Dodatkowo tak zwana dysbioza – czyli zaburzenie funkcjonowania jelit – może być wywołana różnego rodzaju zakażeniami oraz związaną z nimi antybiotykoterapią, która niszczy naturalną florę bakteryjną (tzw. mikrobiotę). Podobną przyczyną mogą być choroby zapalne. Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych przez specjalistów uczelni University of Southern California wykazało aż dziewięciokrotnie większe narażenie na rozwój tej choroby u osób ze zdiagnozowaną zapalną chorobą jelit (IBD – Inflammatory Bowel Disease).
POMOC SPECJALISTY
Najważniejsze jest to, aby w przypadku zauważenia wymienionych objawów u siebie lub osoby bliskiej, skierować się do lekarza. Warto umówić się na konsultację do psychologa lub psychiatry. Do tego pierwszego możemy udać się wtedy, gdy mamy poczucie, że obniżenie nastroju czy inne objawy, mogą być związane z konkretną życiową sytuacją – ciężkim dla nas przeżyciem. Psycholog porozmawia z nami, a w razie potrzeby skieruje nas do psychiatry. Natomiast bezpośrednią wizytę u tego drugiego specjalisty warto wybrać wtedy, kiedy nasze objawy mogą stanowić zagrożenie dla życia i generalnego zdrowia.
W przypadku gdy opanowują nas myśli samobójcze, gdy mamy skłonność do autodestrukcji, odczuwamy całkowitą niemożność wykonywania codziennych czynności życiowych, czujemy paraliżujący nas lęk, czy też gdy sięgamy po używki, by ulżyć sobie w cierpieniu – powinniśmy umówić się z psychiatrą, który wdroży leczenie farmakologiczne. Warto podkreślić, że ogromny postęp w zakresie farmakologii, umożliwia indywidualne dobranie leków, tak aby nie wywoływały one efektów ubocznych. Częstą obawą pacjentów jest to, czy medykamenty nie spowodują zmiany naszego charakteru, otępienia lub odwrotnie nadmiernego pobudzenia oraz czy nas nie uzależnią. Tymczasem najnowsze środki farmakologiczne są w pełni bezpieczne i realnie pomagają wyjść z choroby.
Jeśli borykacie się Państwo z wymienionymi problemami lub macie poczucie, że może chorować ktoś z Twoich bliskich – umówcie się na wizytę. W naszej klinice leczeniem depresji zajmuje się znakomita specjalistka psychiatrii – lek. med. Katarzyna Piotrowska, na której konsultacje serdecznie Państwa zapraszamy: 18 263 70 77