PRZESZCZEP WŁOSÓW

Przeszczep włosów to zabieg, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie owłosienia na głowie – w miejscach, które uległy przerzedzeniu lub wyłysieniu – np. w zakolach czy na czubku głowy, ale również ubytków brwi czy włosów na brodzie. W GalicaMed wykonujemy zabiegi metodą FUE (Follicular Unit Extraction) – polegającą na tzw. transplantacji autologicznej, czyli na pobraniu mieszków włosowych od Pacjenta i przeszczepieniu ich w wybrane miejsce. Najczęściej pobiera się je z mikro fragmentami skóry – o średnicy od 0,7 do 0,9 mm – z okolicy potylicznej (tył głowy) lub z boków, ponieważ w tych miejscach włosy są zazwyczaj najsilniejsze.

PRZESZCZEP WŁOSÓW – WSKAZANIA

Wskazaniem do poddania się zabiegowi jest przede wszystkim zdiagnozowane łysienie androgenowe – ponadto procedurę rekomenduje się także osobom cierpiącym na:

  • łysienie bliznowaciejące,
  • pourazowe,
  • powstałe w wyniku oparzenia,
  • oraz posiadającym różnego rodzaju blizny.

Rodzaj łysienia diagnozuje uprzednio specjalista – dermatolog lub chirurg.

PRZYGOTOWANIE DO PRZESZCZEPU

Przeszczep włosów to zabieg, do którego kwalifikuje Pacjenta lekarz – po uprzednim badaniu trychologicznym polegającym na dokładnej ocenie skóry głowy i mieszków włosowych pod aparaturą powiększającą. Kwalifikacji dokonuje doświadczony dermatolog lub chirurg zajmujący się przeprowadzaniem transplantacji. Możliwe jest, że uprzednio konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu mezoterapii igłowej – z wykorzystaniem profesjonalnych, wzmacniających preparatów peptydowych.

Ponadto przed przeszczepem włosów należy ograniczyć palenie oraz spożywanie alkoholu (minimum 3 dni przed datą zabiegu) oraz zrezygnować z leków przeciwzapalnych, a także z zażywania aspiryny (minimum 10 dni przed). Dodatkowo należy poinformować lekarza o wszelkich ewentualnych chorobach przewlekłych i stale stosowanych lekach – zwłaszcza przeciwzakrzepowych. W przypadku tytoniu istotne jest również zaprzestanie stosowania go po zabiegu (im dłużej, tym lepiej) – ponieważ nikotyna ma negatywny wpływ na tworzenie się naczyń włosowatych odpowiedzialnych za transport składników odżywczych i tlenu, niezbędnych do prawidłowego zaadaptowania przeszczepianych mieszków włosowych.

Dodatkowo przed przystąpieniem do procedury należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne – takie jak:

  • morfologia krwi,
  • stężenie glukozy na czczo,
  • wskaźniki krzepnięcia APTT oraz INR,
  • a także w kierunku chorób zakaźnych (HIV, HCV, HBS).

 

PRZECIWWSKAZANIA

Wśród przeciwwskazań do poddania się zabiegowi przeszczepu włosów można wymienić:

  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby nowotworowe,
  • zaawansowaną cukrzycę,
  • łysienie plackowate,
  • alergię na środki znieczulające,
  • choroby zapalne skóry.

 

WSKAZANIA POZABIEGOWE

Należy podkreślić, że satysfakcjonujące rezultaty zabiegu są możliwe do osiągnięcia tylko w przypadku stosowania się do zaleceń lekarskich! Warto wiedzieć, że na skórze będą tworzyły się drobne strupki, które powinny samoistnie odpaść w okresie około 2 tygodni.

  • Przede wszystkim w pierwszych dniach po transplantacji mieszków włosowych należy przemywać miejsce zabiegowe solą fizjologiczną w określonych przez specjalistę odstępach czasowych (od pół godziny w pierwszych dniach do zazwyczaj 2–4 godzin w późniejszym okresie).
  • Dodatkowo należy je zabezpieczać specjalnym kremem wspomagającym regenerację (zazwyczaj 2 razy dziennie) oraz zachować ostrożność, by nie uszkodzić przeszczepionych mieszków np. poprzez ucisk czy pocieranie.
  • Zakazane jest w tym czasie noszenie czapek czy kapturów, chodzenie na basen, korzystanie z sauny i opalanie skóry głowy. Należy także unikać aktywności fizycznej, aby skóra nie uległa poceniu się.
  • Jeśli chodzi o pielęgnację i higienę, po około tygodniu możliwe jest delikatne umycie głowy szamponem o pH 5.5–5.8 przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo słabego i niezbyt gorącego strumienia wody do jego spłukania. Mycie należy zazwyczaj powtarzać codziennie – zgodnie z rekomendacją lekarza.

Po upływie około 3 tygodni możliwy będzie powrót do codziennej aktywności i normalnego trybu funkcjonowania.

EFEKTY ZABIEGU

Przeszczep włosów metodą FUE to skuteczna procedura dająca trwałe, aczkolwiek indywidualne rezultaty. Na ostateczne efekty należy poczekać około roku od poddania się zabiegowi. Istotne jest – aby mieć na uwadze fakt, że włosy po kilku tygodniach mogą zacząć wypadać, co jest naturalnym procesem, którego nie należy się obawiać. Po określonym czasie przeszczepione mieszki włosowe będą silne, a Państwo będą się cieszyć bujną czupryną.

Jeśli interesuje Was przeszczep włosów metodą FUE, zapraszamy serdecznie na konsultacje Pani dr Aleksandry Bukowskiej – dermatologa zajmującego się kwalifikowaniem Pacjentów do zabiegu – oraz Pana doktora Radosława Wiktorowskiego – specjalisty chirurga wykonującego zabiegi w GalicaMed w Poroninie.

Zapraszamy do kontaktu. Przeszczep włosów Podhale:  780 588 922