laserowa korekcja powiek Podhale - dr Andrzej Kustra

Laserowa korekcja powiek dolnych i górnych

Laserowa korekcja powiek jest zabiegiem, dzięki któremu możemy poprawić mankamenty estetyczne – zarówno zbyt duży nawis skóry na powiekach górnych, jak i worki pod oczami. Procedura poprawia nie tylko komfort codziennego funkcjonowania u Pacjentów z zaburzonym polem widzenia, ale również komfort psychiczny u tych osób, które nie akceptują swojego odbicia w lustrze. Efektem jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny wygląd oraz wizualne odmłodzenie całej twarzy.

CZY LASEROWA KOREKCJA POWIEK JEST ZABIEGIEM BEZPIECZNYM?

Odpowiadając najkrócej: tak. Wykorzystywany w procesie zabiegowym nowoczesny sprzęt laserowy jest niezwykle precyzyjny, pozwalając lekarzowi na delikatne, równe nacięcie skóry. Dodatkowo – wiązka lasera nie tylko nacina tkanki, ale również natychmiastowo zamyka naczynka krwionośne, dzięki czemu operacja jest prawie całkowicie bezkrwawa. Wielu Pacjentów zastanawia się, czy światło lasera, nacinając powiekę, nie uszkodzi gałki ocznej. Tu również nie ma ryzyka, ponieważ przy zabiegu używa się specjalnej osłonki na oczy, odpornej na potencjalne działanie wiązki

JAKI PROBLEM ROZWIĄZUJE LASEROWA KOREKCJA POWIEK?

Skóra powiek jest najcieńszym obszarem na całym ciele – jest ona bardzo delikatna i elastyczna. Szacuje się, że dziennie wytrzymuje nawet 19 tysięcy mrugnięć! Niestety z wiekiem tracimy zdolność do wytwarzania nowego kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za sprężystość, elastyczność i rozciągliwość skóry. Jednocześnie stare włókna ulegają osłabieniu i rozciągnięciu. Powoduje to stopniowe opadanie powiek – ze względu na rozciągnięcie tkanek. Z czasem mogą one zacząć zasłaniać tzw. pole widzenia, co znacząco utrudnia funkcjonowanie. Stanowią również defekt estetyczny: twarz zaczyna wyglądać staro i smutno. Z kolei powieki dolne są narażone na wystąpienie tzw. przepuklin tłuszczowych, które jednocześnie sprawiają, że dolina łez wydaje się głęboka, a rejon bezpośrednio pod oczami uwypuklony. Smutna, zmęczona, postarzała twarz – to problem, któremu można zaradzić, decydując się na szybki zabieg.

PRZYCZYNY OPADANIA POWIEK GÓRNYCH

Poza wymienioną przyczyną – czyli rozciągnięciem skóry i zbyt małą ilością kolagenu i elastyny, powieki mogą opadać ze względu na:

  • uwarunkowania genetyczne
  • osłabienie mięśnia dźwigacza okrężnego oka,
  • uszkodzenie nerwów,
  • opadnięcie brwi.

Co istotne, ta ostatnia przyczyna jest wskazaniem do wykonania liftingu brwi (brow lift) – ponieważ sama blefaroplastyka może nie przynieść spodziewanego efektu. Ważne jest zatem skonsultowanie swojego problemu ze specjalistą, który doradzi, jakiemu zabiegowi powinniśmy się poddać.

BLEFAROPLASTYKA LASEROWA – CZY KAŻDY MOŻE SIĘ PODDAĆ ZABIEGOWI?

Jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej – najpierw musimy stawić się na konsultacji lekarskiej i zakwalifikować do zabiegu. Podstawą jest nie tylko ocena skóry powiek przez specjalistę, ale także zebrany przez niego wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Dopiero w przypadku braku przeciwwskazań oraz wykonaniu badań zleconych przez specjalistę możliwe będzie zakwalifikowanie się do operacji.

Wśród przeciwwskazań można wymienić między innymi:

  • skłonność do powstawania keloidów (blizn przerostowych),
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (niewydolność krążenia, wątroby),
  • ropne zmiany na twarzy,
  • nieuregulowane ciśnienie tętnicze.

 

ZALECENIA PRZEDZABIEGOWE

Aby laserowa korekcja powiek przebiegła pomyślnie i przyniosła wymarzone efekty, istotne jest stosowanie się Pacjenta do zaleceń lekarskich zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Jeśli chodzi o wskazówki przedoperacyjne – ważne jest odstawienie wyrobów zawierających nikotynę. Jest to szczególnie istotne ponieważ substancja ta wpływa negatywnie na ukrwienie tkanek – niszcząc naczynka włosowate dostarczające tlen i substancje odżywcze do gojącej się skóry. W efekcie możemy mieć problemy z tempem gojenia oraz narażamy się na potencjalne wystąpienie infekcji.

Ponadto kilka dni przed zabiegiem należy ograniczyć przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen, aspiryna, polopiryna), gdyż mogą one wydłużyć czas krzepnięcia krwi, a to może skończyć się wystąpieniem nasilonego krwawienia.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Pierwszym etapem jest narysowanie przez chirurga linii wzdłuż których będzie prowadził cięcie. Następnie Pacjent jest układany na stole zabiegowym i znieczulany. Blefaroplastyka laserowa odbywa się w znieczuleniu miejscowym – lekarz wykonuje delikatne iniekcje wokół oczu, a następnie zakrapia oczy kroplami. Następnie ochrania je nakładkami, które chronią oko przed działaniem wiązki laserowej.

W dalszej kolejności skóra jest poddawana działaniu lasera, który precyzyjnie ją nacina. Później chirurg wycina jej nadmiar oraz usuwa przepukliny tłuszczowe (jeśli występują). Pozostaje jeszcze zamknięcie laserem naczyń krwionośnych oraz delikatne obkurczenie tkanki. Na końcu zakładane są szwy, które zdejmuje się zazwyczaj po około 7-10 dniach. Cięcie prowadzone jest najczęściej w fałdzie powiek górnych oraz pod linią rzęs w przypadku powiek dolnych. Dzięki temu blizny będą mniej widoczne. Po około 2 godzinach Pacjent jest pionizowany, otrzymuj zalecenia pozabiegowe i może opuścić centrum medyczne.

ODCZUCIA POZABIEGOWE

Po zabiegu Pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe. Ponadto należy mieć na uwadze, że w okolicy zabiegowej pojawią się obrzęki i zasinienia. Jest to jednak stan przejściowy – po ściągnięciu szwów stopniowo skóra powróci do „normalności”. Ostateczne rezultaty pojawią się w czasie od 3 do 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji do szybkiego gojenia.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zabiegiem, zapraszamy na konsultacje specjalisty chirurga – dr. Andrzeja Kustry, które odbywają się w GalicaMed raz w miesiącu. Kontakt i zapisy – laserowa korekcja powiek Podhale – 780 588 922