Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej - plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych, czyli inaczej mówiąc: blefaroplastyka, to stosunkowo prosty zabieg poprawiający estetykę i funkcjonalność oczu. Polega na chirurgicznej redukcji nadmiaru skóry, który z czasem może ograniczać pole widzenia, a nawet zaburzać wzrok. Jest polecany zarówno paniom, dla których istotna jest kwestia wizualnego odmłodzenia, jak i panom, którzy chcą wyglądać młodziej lub po prostu odczuwają dyskomfort z powodu nadmiaru tkanki na powiekach.

KOREKCJA POWIEK GÓRNYCH – KIEDY WARTO PODDAĆ SIĘ ZABIEGOWI

Zabieg polecany jest osobom z opadającymi, zwiotczałymi powiekami, które ograniczają pole widzenia lub stanowią źródło kompleksów i wpływają negatywnie na samoocenę. Dodatkowo może pomóc w przypadku wystąpienia przepuklin tłuszczowych, które sprawiają, że oko wygląda na opuchnięte. Korekcja powiek górnych polega na usunięciu nie tylko nadmiaru wiotkiej skóry, ale również zbędnego tłuszczu. Zazwyczaj wykonujemy tę procedurę u Pacjentów powyżej 40 roku życia – choć zdarza się, że kobiety uskarżają się na ten mankament estetyczny między 30 a 40 rokiem życia.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU I PRZECIWWSKAZANIA

Jak każdy zabieg chirurgiczny, plastyka powiek górnych wymaga zakwalifikowania Pacjenta po uprzednim przeprowadzeniu przez lekarza wywiadu na temat ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest nie tylko to, czy Pacjent boryka się z jakimś przewlekłym schorzeniem, ale również, jakie bierze leki. Z oczywistych względów nie wykonujemy procedur o kobiet w ciąży oraz karmiących piersią – zabieg jest również niewskazany u osób, które mają tendencję do tworzenia się na ich skórze blizn przerostowych, tzw. keloidów. Poza tym podczas konsultacji lekarz zleca wykonanie badań krwi – dopiero po ocenie wyników podejmuje decyzję odnośnie przeprowadzenia korekcji.

Co bezwzględnie wyklucza wykonanie zabiegu?

  • choroby nowotworowe
  • choroby serca, wątroby lub nerek
  • schorzenia autoimmunologiczne,
  • epilepsja,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • problematyczne wyniki badań krwi (np. silna anemia).

 

ZALECENIA PRZEDZABIEGOWE

Aby plastyka powiek górnych przebiegła pomyślnie, a efekt był zgodny z oczekiwaniami, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza – zarówno przed, jak i pozabiegowych. Przed poddaniem się procedurze należy wykonać zlecone przez niego badania krwi, które następnie zostaną przeanalizowane pod kątem wystąpienia potencjalnych przeciwwskazań. Dodatkowo – istotne jest zrezygnowanie ze spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu, którego negatywne działanie na naczynia włosowate zaburza dostarczanie tlenu do gojących się tkanek. Ponadto zarówno przed zabiegiem, jak i po nim, należy chronić powieki przed promieniowaniem ultrafioletowym.

KOREKCJA POWIEK GÓRNYCH – PROCEDURA

Korekcja powiek górnych to zabieg trwający około 1,5 godziny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Preparat ze środkiem znieczulającym wstrzykiwany jest podskórnie i dopiero po tym, jak zacznie działać, chirurg plastyk przystępuje do precyzyjnego, eliptycznego cięcia skalpelem. Uprzednio, przed przystąpieniem do zabiegu, zaznacza linie cięć – dzięki czemu ma pewność, że będą one wykonane równo i symetrycznie. Nadmiar skóry jest usuwany, naczynia krwionośne zamykane są tzw. diatermią, a w razie potrzeby lekarz usuwa również przepukliny tłuszczowe, dające efekt opuchniętego oka. Ostatnim elementem jest założenie szwów i opatrunku. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent jest wypisywany, otrzymuje zalecenia pozabiegowe i może wrócić do domu.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Efekt zabiegu jest uzależniony nie tylko od wieku czy stanu skóry, ale również stosowania się do zaleceń lekarskich. Istotne jest odpowiednie dbanie o czystość rany, niedotykanie powiek rękami, spanie w czystej pościeli. Wszystko to chroni miejsce cięcia przed bakteriami. Ponadto nie wolno moczyć, ani przegrzewać powiek do czasu ich wygojenia – tym samym zabronione jest korzystanie z basenu czy sauny. Bezwzględnie zakazane jest także opalanie – zarówno naturalne, jak i w solarium. Powinniśmy także unikać wysiłku fizycznego. Możliwe jest również stosowanie okładów chłodzących, które przy okazji redukują opuchliznę. Wszelkie inne kwestie należy omówić ze specjalistą.

PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH – W SKRÓCIE

  • Etapy: konsultacja z chirurgiem plastykiem – wykonanie zleconych badań – stosowanie się do zaleceń przedzabiegowych – zabieg – stosowanie się do zaleceń pozabiegowych
  • Czas trwania: od 1 do 1,5 godziny
  • Znieczulenie: miejscowe
  • Odczucia pozabiegowe: dolegliwości bólowe, napięcie i zaczerwienienie skóry, opuchlizna
  • Zdjęcie szwów: od 7 do 10 dni po zabiegu
  • Ostateczny efekt: zazwyczaj po 6 miesiącach

Jeśli są Państwo zainteresowani poddaniem się zabiegowi plastyki powiek górnych na Podhalu, zapraszamy do GalicaMed – Tatrzańskiego Centrum Medycznego, zlokalizowanego w Poroninie. Konsultacje oraz zabiegi przeprowadza u nas doświadczony Pan doktor – specjalista chirurg plastyk Tomasz Brzoskwinia.

Plastyka powiek górnych – Podhale – Poronin – ul. J. Piłsudskiego 101. Kontakt i zapisy: 780 588 922